مشاهده ضربان قلب با ساعت گارمین

۲۰ دی ۱۴۰۱
ضربان قلب (FC) یک پارامتر مهم بدن است که به طور مستقیم با عملکردهای حیاتی قلب مرتبط است، که می تواند وضعیت سلامتی را تعریف کند یا در صورت کنترل در حین ورزش به بهبود عملکرد کمک کند.
علاوه بر تمرین، عوامل متعددی در تغییر مقادیر نقش دارند، اما قبل از شناسایی فعالیت‌های اصلی که می‌توانند بر ضربان قلب تأثیر بگذارند، مهم است که بدانیم منظور از ضربان قلب چیست و پارامترهای مرجع در حالت عادی روزانه چه هستند. فعالیت ها و هنگام انجام ورزش.
 

ضربان قلب طبیعی و حداکثر

اصطلاح ضربان قلب به تعداد ضربانی که قلب در یک دقیقه می‌زند (bpm) اشاره دارد: ضربان‌های خیلی کم یا بیش از حد بالا می‌تواند نشان‌دهنده بدتر شدن سلامت یا تناسب اندام باشد.
برای درک بهتر اهمیت آن، خوب است که مقادیر مرجع اصلی را روشن کنیم، که امکان طبقه بندی آن را به موارد زیر فراهم می کند:
معمولی. منظور ما از ضربان قلب طبیعی محدوده ای است که عمدتاً بین 55/60 و 72/76 ضربان است: یک مقدار پایین تر می تواند نشانه برادی کاردی باشد، بالاتر از این پارامترهای مرجع در عوض ما از تاکی کاردی صحبت می کنیم. به خصوص در مورد ورزشکاران و آزمودنی‌هایی که به خوبی تمرین کرده‌اند، داشتن ضربان قلب پایین در حالت استراحت، نشانه‌ای از فرم بدنی خوب و عملکرد قلب و گردش خون بهتر است، در حالی که در مورد افراد کم تحرک یا افرادی که فعالیت بدنی متوسطی دارند، مکرر است. کاهش ضربان در دقیقه را تنها پس از چند ماه فعالیت تشخیص دهید. از سوی دیگر، در طول خواب، مقادیر ضربان قلب در حالت استراحت نیز می تواند به 40-50 ضربه در دقیقه کاهش یابد.
حداکثر یا تحت تلاش. حداکثر ضربان قلب (HRmax) مربوط به حداکثر مقداری است که یک فرد می تواند در طول تمرین بدنی بدون عواقب برای سلامتی به دست آورد.
با استفاده از فرمول Karvonen که شامل کم کردن سن آزمودنی از 220 می شود، می توان آن را به راحتی محاسبه کرد. روش کارونن به عنوان یک استاندارد، 100٪ دقیق نیست. روش دقیق‌تر برای اندازه‌گیری HRmax مطمئناً از طریق یک تست ورزشی است، یعنی یک تست حداکثر که معمولاً روی تردمیل انجام می‌شود: شدت تمرین به تدریج در طول آزمایش افزایش می‌یابد در حالی که هر تغییر در عملکرد قلب با یک نوار قلب برای حداکثر کنترل می‌شود. مدت زمانی که بسته به آموزش موضوع می تواند بین 10 تا 20 دقیقه متغیر باشد.
 
با یک ساعت هوشمند گارمین روی مچ دست می توانید ضربان قلب خود را چندین بار در ثانیه در طول روز و حتی شب ثبت کنید. می‌توانید میانگین 7 روز گذشته را مستقیماً از صفحه نمایش مشاهده کنید و در برخی مدل‌ها، تغییرات ضربان قلب را نیز بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا طبق اهدافتان به درستی تمرین می‌کنید یا خیر.
 

فرکانس قلب در ورزشکاران

ضربان قلب در ورزشکاران یک شاخص اساسی - اگر نگوییم مهمترین - برای ارزیابی شدت تمرین و سطح آمادگی است.
در اصل، مقدار مرجع در حالت استراحت برای اینکه فرد خود را در وضعیت مناسبی قرار دهد حدود 60 ضربه در دقیقه است، در حالی که برای یک ورزشکار خوب باید کمتر باشد، حتی حدود 40 ضربه در دقیقه.
با این حال، عوامل متعددی وجود دارد که می تواند بر این پارامترها تأثیر بگذارد، مانند سن و دما، همچنین سطح رطوبت، ژنتیک، استرس و بسیاری دیگر. در این میان، تمرین نقش اساسی ایفا می کند، به همین دلیل است که صحبت در مورد مناطق ضربان قلب و تمایز بین:
 
ورزش متوسط. هنگامی که فعالیت بدنی متوسطی را انجام می دهید، در محدوده ای بین 50 تا 80 درصد از HRmax خود تمرین می کنید، با هدف صرفاً سالم ماندن با بهبود استقامت و ظرفیت هوازی. به خصوص زمانی که مبتدی هستید، ارزش ها حتی می توانند از آستانه 80 درصد نیز فراتر بروند و سپس با پشتکار و آموزش به مرور زمان برگردند.
فعالیت بدنی شدید. در صورت فعالیت با سرعت بالا، HR بیشتر از 80 درصد حداکثر است، محدوده ای که به مرور زمان به کاهش مقادیر پایه در حالت استراحت و در نتیجه بهبود ظرفیت و توان بی هوازی اجازه می دهد.
پارامتر دیگری که برای اندازه گیری تناسب اندام باید پایش شود، زمان ریکاوری است: پس از تمرین شدید، HR می تواند بالا بماند، اما در حالت خوب به سرعت به سطح طبیعی باز می گردد.
 
ریکاوری ضعیف و حجم کاری زیاد می تواند شما را در معرض خطر تمرین بیش از حد قرار دهد و برای جلوگیری از این اتفاق، مهم است که هر تمرین را به روشی هدفمند برنامه ریزی کنید: ساعت های هوشمند گارمین بر اساس داده های جمع آوری شده در هر روز یک تمرین ایده آل را برای شما پیشنهاد می کنند. آخرین دوره، برای حفظ سطح خوبی از آمادگی جسمانی یا بهبود عملکرد ورزشی. آنها همچنین برنامه های آموزشی رایگان و تطبیقی ​​برای دویدن 5K، 10K و نیمه ماراتن با توجه به اهداف شما دارند.


برای مشاهده و خرید محصولات گارمین با شماره تلفن 88880034-021 شرکت اطلس رهنگار آریا تماس حاصل فرمایید.