UTMB یک تجربه دویدن منحصر به فرد

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱
یکی از هیجان انگیزترین  رویدادهای تریل رانینگ سال در راه است: Ultra-Trail du Mont-Blanc! UTMB در پایان ماه اوت در اطراف بلندترین کوه اروپای غربی برگزار می شود. اما این چه نوع مسابقه ای است، چگونه برای آن تمرین می کنید و برای به پایان رساندن یک مسابقه 170 کیلومتری در آلپ چه چیزی لازم است؟ بخوانید تا متوجه شوید

رفتن به فاصله
هر ساله 10000 دونده بسیار با تجربه در روستای Chamonix فرانسه گرد هم می آیند تا در یکی از مسابقات این رویداد شرکت کنند. معروف ترین مسابقه خود مسابقه UTMB است: مسیر 170 کیلومتری در اطراف مونت بلان که از فرانسه، ایتالیا و سوئیس می گذرد. در اینجا دوندگان باید به قدرت خود تکیه کنند و محدودیت های ذهنی و فیزیکی خود را برای عبور از خط پایان پشت سر بگذارند. اما ابتدا اجازه دهید یک قدم به عقب برگردیم: اولترا تریل چیست؟

همه ما کسی را می شناسیم که یک ماراتن انجام داده است، یا شاید شما خودتان آن را تکمیل کرده اید. این یک مسابقه بسیار سخت است، حداقل می توان گفت. اما برای برخی از دوندگان این کافی نیست و آنها به دنبال چیزی بزرگتر هستند. برای مثال، مانند دونده‌های فوق‌العاده، که برای دویدن بسیار طولانی‌تر از 42k جادویی می‌روند. از آنجایی که این می تواند در یک جاده معمولی کاملا خسته کننده باشد، دونده های فوق العاده اغلب مسیرهای هیجان انگیزی را انتخاب می کنند که در آن تجربه در فضای باز مهمتر از مسافت است. از این رو نام ultra-trail را به خود اختصاص داده است. این نوع دوندگان عاشق دویدن در طبیعت هستند و می خواهند در مناظر و مناطق مختلف ماجراجویی داشته باشند. چیزی که ممکن است با دویدن 50 هزار شروع شود، ممکن است به زودی اعتیادآور شود و مسافت شروع به افزایش کند. آنها می خواهند ظرفیت های خود را کشف کنند و قبل از اینکه بدانند در حال انجام 100k، 170k (فاصله 100 مایلی) و حتی برخی دیگر هستند!

اساساً دو نوع فوق دونده وجود دارد: کسانی که می خواهند جهان را کشف کنند و مناطق، فرهنگ ها و مناظر جدید را کشف کنند. و کسانی که می خواهند از محدودیت های خود عبور کنند و ببینند تا کجا می توانند پیش بروند. آنها به مسافت های شدید می روند یا برای دویدن در مسیرهای عجیب و غریب تر مانند در بیابان یا در ارتفاعات بالا انتخاب می کنند. یکی از محبوب ترین مسابقات در بین این دونده های فوق العاده، UTMB است. 170 هزار متر را پوشش می دهد و 10000 متر کوهنوردی دارد. سریع ترین ورزشکاران این مسابقه را در کمتر از 20 ساعت کامل می کنند!

نه برای مبتدیان
UTMB در لیست سطلی تقریباً هر دونده فوق العاده است. اما به خاطر داشته باشید که این مسابقه برای مبتدیان آسان نیست و برای اینکه بتوانید به آن بپیوندید، یک فرآیند طولانی است. این مانند یک ماراتن یا سه‌گانه نیست که بتوانید امسال تصمیم بگیرید که در یک مسابقه شرکت کنید و برای آن تمرین کنید. برای اینکه واجد شرایط مسابقات Ultra-Trail du Mont-Blanc شوید، باید سایر مسابقات فوق العاده دیگر را به پایان برسانید. به این ترتیب شما تجربه تکمیل مسیرهای طولانی را که برای این مسابقه تریل معروف اروپایی لازم است، ایجاد می کنید. شما باید چیزهای زیادی در مورد خودتان، موادتان، نوع تغذیه مورد نیازتان و استراتژی مسابقه بیاموزید. بسته به اینکه چقدر قوی هستید، این می تواند تا سه سال طول بکشد. و از آنجایی که بسیاری از ورزشکاران مایل به پیوستن به ماراتن مشهور جهانی هستند، قرعه کشی نیز وجود دارد. اما حتی اگر برای این مسابقه واجد شرایط هستید و فکر می کنید تمام تجربه لازم را دارید: به یاد داشته باشید که حدود 40٪ از شروع کننده ها به پایان نخواهند رسید.

علاوه بر UTMB، مسابقات اولترامارتون دیگری نیز در این رویداد برای سطح هر دونده فوق‌العاده در دسترس است:

OCC: کوتاه ترین مسابقه 55 هزار نفری با 3500 متر صعود
CCC: 100 هزار با 6100 متر صعود
TDS: 145 هزار با 9100 متر صعود
UTMB: 170 هزار با 10000 متر صعود
PTL: 300 هزار با 25000 متر صعود (این یک مسابقه 5 روزه با تیمی متشکل از 3 دونده است که باید با حداقل 2 هم تیمی به پایان برسانید)
چگونه آماده شویم
هنگامی که واجد شرایط شدید و قادر به دریافت بلیط برای UTMB شدید، بدیهی است که باید چندین ماه به طور جدی تمرین کنید. جلسات تمرینی طولانی و مسابقات بزرگ باید در برنامه تمرینی شما ادغام شوند و شما این را در راستای رویداد ایجاد کنید. همه اینها برای اطمینان از اینکه در یکی از سخت ترین مسابقات پیاده روی جهان در اوج هستید. اما شما همچنین باید یاد بگیرید که چگونه انرژی خود را در طول دویدن اولترا دوز کنید، چه زمانی و چه چیزی بخورید و بنوشید، چگونه سرعت و ضربان قلب خود را مدیریت کنید. پیدا کردن یک روال در تعویض لباس نیز بخشی از آموزش شماست. شب‌ها، زیر آفتاب تاول‌زن، روی قله‌های سرد کوه‌ها و زیر باران شدید می‌دوید و وقتی لباس نامناسبی می‌پوشید، انرژی زیادی از دست می‌دهید.

همچنین، شما باید به خواب فکر کنید. بله، دوندگان نخبه UTMB را در عرض 20 ساعت به پایان می‌رسانند، اما برای اکثر آنها تا 40 ساعت طول می‌کشد. این بدان معناست که آنها برای تکمیل مسابقه باید دو شب بدویند. برخی از دوندگان اصلاً نمی‌خوابند، اما بیشتر آنها می‌خوابند. علاوه بر خستگی، باید مراقب از دست دادن زمان با نخوابیدن باشید زیرا احساس خواب آلودگی می کنید. بنابراین، شما مجاز هستید در یکی از چهار ایستگاه کمکی در مسیر بخوابید. قاعده کلی این است که چرت های کوتاه حدود 20 دقیقه ای داشته باشید. اگر طولانی‌تر بخوابید، به بزرگترین حالت خواب خود می‌روید و با احساس گیجی از خواب بیدار می‌شوید که تأثیر بدی بر عملکرد شما دارد. بنابراین، دوندگان یک زنگ هشدار تنظیم می کنند یا از مردم می خواهند که بیدار شوند

آنها را بالا ببرید. پس از آن، آنها دوباره کاملا سرحال بیدار می شوند تا به مسابقه خود ادامه دهند. چند بار باید بخوابید چیزی است که باید در مسابقات دیگر آزمایش کنید.

جنبه ذهنی نیز برای این مسابقات فوق العاده بزرگ است و می تواند تا 30٪ باشد. اگر در یک ماراتن می دوید و می خواهید آن را ترک کنید، فقط از مسابقه خارج شوید و سوار اتوبوس یا مترو شوید و آنجا را ترک کنید. در مسیرهای پیاده‌روی مانند این، این امکان وجود ندارد زیرا شما اغلب در میانه‌ی ناکجاآباد یا جایی روی کوه هستید. شما باید ذهنیت "من می توانم این کار را انجام دهم" خود را آموزش دهید تا به راه خود ادامه دهید. یاد بگیرید چگونه خودتان را جمع کنید، طرز فکرتان را تغییر دهید، چیزی بخورید و بنوشید و ادامه دهید. گاهی اوقات این حتی می تواند بدن شما را در جایی که انرژی جدیدی پیدا می کند دوباره راه اندازی کند و به شما کمک کند تا در پایان مسابقه را به پایان برسانید.

در طول دویدن به چه چیزهایی نیاز دارید؟
به دلیل مسافت بسیار طولانی، رقبای همگی با کوله پشتی در طول دوی اولتراتریل می دوند. هدف این است که سبک ترین کیف ممکن را داشته باشید، به خصوص با تمام ارتفاعات در این مسیر در کوه های آلپ. و چون نمی توانید تمام غذا و لباس های کل مسابقه را با خود ببرید، محتویات کیسه را در نقاط سوخت گیری عوض می کنید. در مورد تغذیه، برخی از دوندگان ژل را ترجیح می دهند، برخی دیگر میله ها را ترجیح می دهند. برخی حتی یک ساندویچ برای نمک اضافی یا به عنوان یک تقویت ذهنی بعد از خوردن همه آن محصولات شیرین مصرف می کنند. شما باید تلاش کنید و آزمایش کنید که چه چیزی برای شما بهتر است. همچنین، مهم است که به جای اینکه منتظر بمانید تا گرسنه شوید، همیشه غذا بخورید. ممکن است تعجب کنید که چگونه هنگام دویدن غذا بخورید. خوب، شما هرگز در طول یک اولتر دویدن 100 درصد نمی دوید. لحظه هایی که راه می روید، حتی وقتی تند است، لحظه ای است که می خورید. برای آبرسانی، دوندگان از بطری های کوچک تاشو حاوی حداکثر 1 تا 1.5 لیتر آب استفاده می کنند که روی سینه چسبانده می شود. اینها در جایگاه ها نیز سوخت گیری می شوند.

اما چیزهای بیشتری وجود دارد که باید در کیف خود قرار دهید. برای اطمینان از اینکه رقبا با خیال راحت به پایان می رسند، این سازمان فهرستی از مواد اجباری را که هر دونده باید در کوله پشتی قرار دهد تنظیم کرده است. به چراغ های جلو برای شب ها، پتوی بقا، پانچو، ژاکت ایمنی و موارد دیگر فکر کنید. و به دلیل مسیرهای طولانی، آب و هوا می تواند یک شبه تغییر کند. بنابراین هر دونده باید کیت موج گرما، زمستان و آب و هوای بد داشته باشد. برگزارکننده می تواند یکی از این کیت ها را قبل از مسابقه فعال کند. علاوه بر این، آنها قویاً توصیه می کنند که سبک ترین وسایلی را که می توانید تهیه کنید انتخاب نکنید، بلکه برای بهترین محافظت در کوهستان در برابر سرما، باد و برف استفاده کنید. لیست کامل اقلام الزامی را می توانید در اینجا بیابید.

برای مراقبت از آمار خود، بسیاری از دوندگان UTMB از ساعت با کارایی بالا Garmin fēnix 6 استفاده می کنند. عمر باتری به اندازه کافی طولانی است تا به پایان برسد و ویژگی نقشه برداری برای آنها عالی است تا هرگز مسیر خود را گم نکنند. گارمین به عنوان حامی رسمی، ایستگاه های شارژ را در نقاط کمکی در کورس در صورت نیاز یک دونده به مقداری آب اضافی دارد. ساعت Garmin Enduro نیز در بین دوندگان فوق‌العاده بسیار محبوب است، به‌ویژه آنهایی که به مسابقات فوق‌العاده می‌پیوندند که در آن 3 یا 4 روز در کوهستان می‌مانید. این پوشیدنی GPS بسیار سبک وزن با نور خورشید تا 80 ساعت در حالت GPS شارژ می شود. در مسیرهای گاهی اوقات راه دور که ارتباط تلفن همراه بد است یا اصلا امکان پذیر نیست، دوندگان از Garmin inReach نیز استفاده می کنند. این ارتباط ماهواره‌ای جیبی برای ماجراجویی‌هایی که اندازه و وزن مهم هستند ساخته شده است. به این ترتیب آنها می توانند همیشه با دوستان و خانواده خود در تماس باشند.