داده های Garmin Fitness Trackers به محققان در پیش بینی حمله پانیک کمک می کند

۱۸ خرداد ۱۴۰۱
بر اساس مطالعه‌ای که توسط موسسه فارغ‌التحصیل الکترونیک و بیوانفورماتیک بیومدیکال (BEBI) انجام شد، داده‌های فیزیولوژیکی از یک ردیاب تناسب اندام - در ترکیب با پرسش‌نامه‌ها و داده‌های محیطی - می‌تواند برای پیش‌بینی حمله پانیک استفاده شود. در دانشگاه ملی تایوان با استفاده از Garmin® vívosmart® 4، نظارت مستمر در یک محیط واقعی به مدت 1 سال انجام شد. امید است که این تحقیق بتواند به پزشکان کمک کند تا درمان مناسب، به موقع و شخصی‌شده‌تری را برای بیماران مبتلا به اختلال هراس ارائه دهند.
پیش بینی حمله پانیک 
حمله پانیک شکل شدیدی از اضطراب است که با تظاهرات جسمی متعدد همراه است. حملات پانیک به دلیل استرس روانی یا موقعیت‌های خاصی که باعث ترس از فرار نمی‌شوند، ایجاد می‌شوند. با این حال، مطالعات کمی حملات پانیک مکرر را با استفاده از داده های واقعی پیش بینی کرده اند.
تحقیقی که توسط BEBI انجام شد، داده‌های 59 شرکت‌کننده را در یک مطالعه یک ساله جمع‌آوری کرد. اطلاعات مربوط به شرایط محیطی و وضعیت عاطفی با استفاده از یک اپلیکیشن موبایل به تیم بازخورد داده شد. Garmin vívosmart 4 به طور خودکار معیارهای فیزیولوژیکی روزانه از جمله ضربان قلب، فعالیت و خواب را جمع آوری می کند. به گفته Chan-Hen Tsai، محقق BEBI، دستگاه‌های پوشیدنی Garmin به عنوان «ابزار امیدوارکننده» انتخاب شدند که بیماران می‌توانند در تمام طول روز از آن استفاده کنند، با عمر باتری تا 7 روز. بسیاری از شرکت‌کنندگان پس از یادگیری نظارت بر وضعیت عاطفی و فیزیولوژیکی خود از طریق ردیاب‌های تناسب اندام و پرسش‌نامه‌های منظم، بازخورد مثبت دادند.
نتیجه گیری مطالعه و برنامه های آینده
این مطالعه به این نتیجه رسید که با ترکیب داده ها، می توان حملات پانیک را 7 روز قبل از وقوع آنها پیش بینی کرد. این تیم قصد دارد حجم نمونه را گسترش دهد و آزمایش‌های خارجی بیشتری را فراتر از بیمارانی که تشخیص اختلال هراس ثابت دارند، انجام دهد. یک مدل پیش‌بینی می‌تواند به پزشکان و بیماران در نظارت، کنترل و انجام مداخلات اولیه برای حملات پانیک مکرر در بیمارستان‌ها و زندگی روزمره بیماران کمک کند.