مقایسه کامپیوتر دوچرخه Garmin و Wahoo

۰۹ تیر ۱۴۰۱
هر دوی آنها از سری کامپیوترهای دوچرخه با امکانات کامل هستند، اما آیا Wahoo Elemnt یا Garmin Edge انتخاب بهتری هستند؟ 
رایانه‌های دوچرخه Wahoo Elemnt و Garmin Edge با وجود رقابت فزاینده‌ای که توسط برندهایی مانند Hammerhead و Bryton ارائه می‌شود، به شایستگی محبوب هستند و بر بازار تسلط دارند. 
وقتی نوبت به انتخاب کامپیوتر دوچرخه از یکی از این مارک ها می رسد، باید چندین نکته را در نظر گرفت. گارمین دارای طیف وسیع تری از محصولات است که نیازها و بودجه های مختلف سواران را برآورده می کند، اما Wahoo دارای چندین مزیت از جمله امکانات اضافی و رابط کاربری پیشرفته است.
در این راهنما، ما شما را با جزئیات و ویژگی‌هایی آشنا می‌کنیم که هد یونیت‌های گارمین و واهو را به یکی از بهترین رایانه‌های دوچرخه تبدیل می‌کنند و نحوه انتخاب مناسب برای شما.

سری Wahoo Elemnt در مقابل Garmin Edge


 
اگرچه اخیراً طیف رایانه های Edge خود را کاهش داده است، گارمین هنوز پنج مدل مختلف را ارائه می دهد. این با Edge 130 Plus فشرده و نسبتا ارزان شروع می شود. این صفحه نمایش تک رنگ دارد و از طریق پنج دکمه در کناره ها و لبه پایینی آن کنترل می شود.
محدوده را به سمت بالا ببرید و Garmin Edge 530 بزرگتر است و صفحه نمایش رنگی دارد، اگرچه هنوز دکمه کنترل می شود. Edge 830 هم اندازه Edge 530 است اما دارای صفحه نمایش لمسی است، در حالی که Edge Explore یک صفحه نمایش لمسی کمی بزرگتر دارد. Edge 1030 Plus با فرمت بزرگتر اکنون توسط Garmin Edge 1040 در بالای این محدوده تحت الشعاع قرار گرفته است.

در مقابل، Wahoo تنها دو کامپیوتر Elemnt را ارائه می دهد: Elemnt Bolt و Elemnt Roam. هر دوی آنها کامپیوترهای رنگی غیر لمسی سایز متوسطی هستند که با مجموعه ای از شش دکمه کنترل می شوند، سه دکمه روی صفحه و سه دکمه در کناره های بدنه کامپیوتر.
علاوه بر صفحه نمایش، Wahoo شامل یک آرایه چراغ LED در Elemnt Bolt و دو در Elemnt Roam است. اگر مسیری را دنبال می‌کنید، می‌توان آن‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرد که اطلاعات مختلفی از جمله ناحیه ضربان قلب شما یا اطلاعات مربوط به پیچ‌های آینده را نمایش دهد.
عمر باتریعمر باتری گارمین به مدل بستگی دارد. کوچکترین Edge 130 Plus دارای زمان اجرای ادعا شده 12 ساعت است و این مدت زمان برای Edge 1030 Plus تا 24 ساعت طول می کشد. 
آخرین Edge 1040 دارای شارژ خورشیدی است - مانند ساعت هوشمند Garmin Fenix 7 Sapphire Solar - برای افزایش بیشتر عمر باتری، با مدت زمان شارژ هفت روزه با یک بار شارژ زمانی که هشت ساعت در روز سواری در نور روز شارژ شود.
کامپیوترهای Wahoo جایی در وسط قرار دارند، به طوری که Elemnt Roam دارای عمر باتری 17 ساعته و Elemnt Bolt 15 ساعت است.

هزینه کامپیوترهای Garmin و Wahoo چقدر است؟


 
کامپیوترهای Wahoo Elemnt به حدود 260 پوند / 300 دلار Garmin Edge 530 را دنبال می کنند و از نظر اندازه قابل مقایسه هستند. Elemnt Bolt کوچکتر است و 265 پوند / 300 دلار قیمت دارد، Elemnt Roam کمی بزرگتر است و 300 پوند / 380 دلار قیمت دارد.
محدوده قیمت گارمین از قیمت 170 پوندی / 200 دلاری Edge 130 Plus تا 630 پوندی / 750 دلاری Edge 1040 در نسخه مجهز به شارژ خورشیدی برخوردار است.

نصب و وسایل اضافیWahoo روی پایه های خود برای محدوده Element امتیاز می گیرد. رایانه ها دارای یک پایه رو به جلو با قابلیت نیم چرخش هستند. اگرچه آنها پلاستیکی هستند، اما پایه‌ها واقعاً تمیز با رایانه‌ها ادغام می‌شوند و ظاهری صاف و هوا را رد می‌کنند. اگر دوچرخه‌تان را رها کنید، می‌توانید برای ایمنی و آرامش، رایانه را به پایه آن بچسبانید.
در مقابل، رایانه‌های گارمین دارای یک پایه پلاستیکی نیمه چرخشی روی میله هستند که به‌صورت استاندارد با دو تسمه لاستیکی محکم شده است. اگر یک پایه جلویی می‌خواهید (به دلیل اندازه بزرگ آنها، تقریباً برای Edge 1030 Plus و Edge 1040 ضروری است) باید آن را جداگانه خریداری کنید.
می توانید رایانه های Garmin Edge و Wahoo Elemnt را به صورت بسته ای خریداری کنید. بسته به مدل، این معمولاً شامل یک بند HRM، سنسورهای سرعت و وزن و برای بسته‌های MTB Garmin، یک قاب سیلیکونی، پایه MTB و کنترل از راه دور است.
رایانه‌های Garmin و Wahoo از اتصال +ANT و BLE پشتیبانی می‌کنند، در حالی که مدل‌های با مشخصات بالاتر از هر دو برند دارای وای‌فای داخلی هستند، بنابراین می‌توانید بدون نیاز به پیوند دادن آن‌ها به تلفن هوشمند، برنامه‌ها را روی برنامه‌ها آپلود کنید.

پیکربندی کامپیوترهای Wahoo و Garmin
اگرچه گارمین بازی خود را در تنظیمات و پیکربندی ارتقا داده است، اما Wahoo همچنان با یکپارچگی دقیق با برنامه تلفن هوشمند خود برنده است. این به شما امکان می‌دهد تا تقریباً همه چیز را از طریق برنامه به جای خود دستگاه تنظیم و سفارشی کنید، اگرچه این هنوز یک گزینه است.
گارمین با یک راه‌اندازی آسان مبتنی بر تلفن و توانایی انتقال داده‌های شما از دستگاه قدیمی‌تر گارمین به عقب می‌آید. همچنین کنترل برخی از تنظیمات از طریق برنامه تلفن وجود دارد، اما این کار به آسانی برنامه Wahoo نیست و شما هنوز هم برای سفارشی کردن بسیاری از ویژگی‌ها باید از منوهای بی‌درنگ روی دستگاه استفاده کنید.

ویژگی های Wahoo و Garmin

همه به جز Garmin 130 Plus سطح ابتدایی، که فقط دنباله‌ای برای دنبال کردن دارد، نقشه‌برداری را با یک نقشه پایه دریافت می‌کنند، و رایانه‌های Elemnt نیز دارای نقشه هستند.
نقشه پایه Wahoo نسبتاً ابتدایی است و شامل نام خیابان ها نمی شود. نقشه‌های Garmin رنگارنگ‌تر هستند، شامل نام خیابان‌ها و علامت‌گذاری مناطق جنگلی و سایر ویژگی‌ها هستند. گارمین همچنین به شما نقشه های حرارتی می دهد تا مسیرهای دوچرخه سوار پسندی را که باید دنبال کنید را ترسیم کنید.
Garmin و Wahoo با مواردی مانند نمایه‌های صعود، ردیابی زنده، پشتیبانی رادار و تمرینات روی دستگاه، ویژگی‌ها با یکدیگر مطابقت دارند. آنها همچنین به شما امکان می دهند داده هایی را که هنگام سوار شدن می بینید پیکربندی کنید. در Garmin Edge 1030 Plus و 1040 فیلدهای داده بیشتری در هر صفحه نمایش دریافت خواهید کرد، اما در Edge 130 Plus کمتر.
رایانه های Garmin و Wahoo آمار تمرینی زیادی را از طریق برنامه های تلفن مربوطه به شما ارائه می دهند. Garmin Connect مخصوصاً دارای امکانات کامل است و آمارهای زیادی را در مورد اثر تمرین و سایر معیارها به شما می دهد، در حالی که برنامه Wahoo اصول اولیه را پوشش می دهد.
در هر دو مورد، اگر می‌خواهید تحلیل بیشتری داشته باشید، می‌توانید یک همگام‌سازی خودکار از طریق Strava، TrainingPeaks یا سایر برنامه‌های تناسب اندام تنظیم کنید. همچنین می‌توانید رایانه‌ها را برای مسیرها و ایجاد گزارشی از فعالیت‌های خود به Komoot پیوند دهید.
Wahoo با محدوده مربی هوشمند خود، عملکرد خوبی برای کنترل مربی دارد، اگرچه با Garmin مطابقت دارد.

Wahoo یا Garmin کدام بهتر است؟
گارمین با گستره وسیع‌تری که دارد، انتخاب واضحی است اگر به دنبال یک کامپیوتر دوچرخه‌سواری مقرون‌به‌صرفه یا ممتاز هستید.

اگر به عمر باتری طولانی‌تری نیاز دارید، اکثر رایانه‌های گارمین، به‌خصوص آخرین Edge 1040، بهترین گزینه هستند. در وسط، اگر صفحه‌نمایش لمسی می‌خواهید، تنها گزینه است، اگرچه به خاطر داشته باشید که استفاده از آن در هوای خیس دشوار است ، خارج از جاده یا اگر دستکش ضخیم می پوشید.
برای دستگاهی که با دکمه کنترل می شود، انتخاب ظریف تر است. دستگاه‌های Wahoo روی میله‌ها زیباتر به نظر می‌رسند و دارای یک پایه جلویی هستند – چیزی که باید با گارمین هزینه بیشتری برای آن بپردازید. ویژگی‌های اضافه شده مانند آرایه‌های LED و رابط کاربری ساده‌تر گوشی هوشمند، همراه با صفحه نمایش کمتر بازتابنده که خواندن آن در آفتاب راحت‌تر است، احتمالاً تعادل را به نفع Wahoo نیز تغییر می‌دهد.