غواصی اسکوبا با ساعت هوشمند غواصی گارمین

۰۵ شهریور ۱۴۰۱
غواصی اسکوبا فرصتی باور نکردنی برای کاوش در نقاط دور افتاده زمین است, حیات وحش جذاب را مطالعه کنید و ماجرا های جدید بیابید . اما به راحتی میتوان از تمام تجهیزات و تکنیک های جدیدی که باید یاد بگیرید ترسید . کامپیوتر غواصی یک قطعه ضروری از تجهیزات غواصی است که اطلاعات حیاتی مثل عمق ، زمان غواصی و کاهش فشار هوا را ارائه میدهد. 
وشنایی با نحوه راه اندازی و ایتفاده از رابانه غواصی نیز میتواند ترسناک به نظر برسد اما سری رایانه‌های Garmin Descent™ که به عنوان ساعت هوشمند نیز عمل می‌کنند، همه چیز را هم روی سطح و هم در زیر سطح ساده نگه می‌دارد.همه چیز با شناسایی نوع غواصی که قصد انجام آن را دارید شروع می شود - از آنجا چند تنظیمات را انجام می دهید و به داخل آب می پرید. بیایید در مورد حالت های مختلف غواصی در  Descent و نحوه ی انتخاب مناسب برای غواصی بحث کنیم .
حالت های غواصی Descent 
حالت های غواصی به این برمیگردد که شما چه نوع غواصی انجام میدهید و  یا چه نوع گازی در کپسول شما وجود دارد اشاره دارد 
گازهای مختلف بر مدت زمانی که می توانید زیر سطح بمانید و تا چه حد می توانید به عمق بروید، تأثیر می گذارد.وارد کردن این اطلاعات در رایانه غواصی شما تضمین می‌کند که داده‌هایی را که برای تکمیل موفقیت‌آمیز غواصی خود باید بدانید، در اختیار دارید.. شش حالت مختلف غواصی در هر رایانه غواصی Descent وجود دارد - چهار حالت غواصی و دو حالت غواصی آزاد (آپنه). بسیار مهم است که حالت صحیح را انتخاب کنید و تنظیمات را مطابق با وضعیت غواصی خود تنظیم کنید.رایانه غواصی Descent حالت غواصی و تنظیمات مربوط به آخرین غواصی شما را به خاطر می آورد، بنابراین دفعه بعد که بیرون می روید به طور خودکار با تنظیمات پیش فرض شروع می شود.
حالت تک گازی: حالت تک گاز رایج ترین حالتی است که توسط غواصان تفریحی استفاده می شود. در این حالت، یک نوع گاز را برای استفاده در کل غواصی انتخاب می کنیدهوا رایج ترین گازی است که غواصان تنفس می کنند و گاز پیش فرض در رایانه Descent شما خواهد بود. گزینه دیگر - نیتروکس، ترکیبی از اکسیژن و نیتروژن - نیز در حال افزایش است و دارای مزایای متعددی است، به ویژه برای غواصی که می خواهد زمان خود را در یک عمق خاص افزایش دهد.ضروری است قبل از استفاده از نیتروکس به دنبال آموزش باشید تا مطمئن شوید که چگونه از آن به طور ایمن استفاده کنید.
حالت چند گازی: در حالت چند گازی، غواص می تواند چندین گاز فعال را برای استفاده در حین غواصی پیکربندی کند. این گازها می توانند شامل هوا، نیتروکس، تری میکس و اکسیژن خالص باشند. این حالت عمدتاً توسط غواصان با تجربه و فنی استفاده می شود که به دلیل نیاز به عمق، مدت زمان و/یا نیاز به کاهش فشار به چندین گاز سفارشی از انواع مختلف نیاز دارند.
غواصی فنی امکان دسترسی به برخی از غواصی های شگفت انگیز را فراهم می کند که با روش های استاندارد غواصی تفریحی امکان پذیر نیست. با توجه به افزایش قابل توجه پیچیدگی تجهیزات فنی غواصی، رویه ها و برنامه ریزی، دریافت آموزش از مربیان واجد شرایط برای اجرای ایمن این نوع غواصی ضروری است.
حالت سنج: در حالت گیج، رایانه شما به عنوان یک تایمر پایین عمل می کند، به این معنی که کل زمان غوطه ور شدن شما را از فرود تا صعود ثبت می کند. همچنین اطلاعات مهم دیگری مانند عمق فعلی، حداکثر عمق و دمای آب را مشاهده خواهید کرد و در طول غواصی به ابزارهای مهمی مانند قطب نما و کرونومتر دسترسی خواهید داشت. این حالت معمولاً زمانی استفاده می شود که از Descent خود به عنوان پشتیبان برای رایانه دیگری استفاده می کنید.
در حالت گیج، رایانه غواصی شما قادر به محاسبه بارگیری نیتروژن در طول غواصی شما نیست. این بدان معناست که نمی تواند هیچ محدودیت کاهش فشار (NDL) یا دستورالعمل رفع فشار ارائه دهد .
حالت تنفس مجدد مدار بسته: دستگاه تنفس مجدد مدار بسته (CCR) یک دستگاه غواصی است که به شما امکان بازیافت گاز تنفسی را می دهد. در یک CCR، غواص در یک حلقه تنفس می کند و واحد CCR CO2 بازدمی غواص را پاک می کند و مقدار کمی از O2 را که غواص در هر نفس مصرف می کند جایگزین می کند. CCR ها مزایای قابل توجهی دارند، به ویژه برای غواصی فنی عمیق. یک غواص CCR به میزان قابل توجهی گاز کمتری مصرف می کند، هوای گرم و مرطوب را تنفس می کند، حباب های بسیار کمی تولید می کند تا حیات دریایی را بترساند و به دلیل توانایی CCR در حفظ O2٪ بهینه در گاز تنفسی غواص، می تواند زمان کاهش فشار را به حداقل برساند. با این حال، CCR ها نیز بسیار گران تر و پیچیده تر از سیستم های اسکوبای "مدار باز" سنتی هستند. برای غواصی ایمن CCR به آموزش قابل توجهی نیاز است.
حالت آپنه یا حالت شکار آپنه: آپنه به سادگی به غواصی آزاد یا غواصی در حین حبس نفس به جای نفس کشیدن از مخزن اشاره دارد. هنگامی که یک غواصی آپنه شروع می شود، جلسه ای ایجاد می کند که می تواند غواصی های زیادی را در بر گیرد - زمانی که یک غواص آزاد در حال تمرین، رقابت یا بیرون رفتن برای یک روز با نیزه ماهیگیری است. از آنجایی که زمان بسیار بیشتر است، رایانه شما بیشتر به روز می شود و زمان غواصی، عمق، ضربان قلب و سرعت فرود و صعود خود را خواهید دید. وقتی دوباره روی سطح هستید، اطلاعاتی در مورد مدت زمانی که روی سطح بوده‌اید دریافت خواهید کرد و می‌توانید به اطلاعات موقعیت مکانی دسترسی داشته باشید.
حالت شکار آپنه آلارم های صوتی را خاموش می کند و صفحه نمایش را برای ارائه اطلاعات واضح در هنگام نیزه ماهی ساده می کند.
به دنبال یک کامپیوتر غواصی هستید؟
شما می توانید یک کامپیوتر غواصی گارمین پیدا کنید که به شما کمک می کند اشتیاق خود را برای غواصی و همچنین علایق زمینی خود را دنبال کنید. سری Descent™ G1 و سری Descent™ Mk2 رایانه‌هایی به سبک ساعت هستند که تمام ویژگی‌های غواصی مورد نیاز شما و همچنین ویژگی‌های جامع ساعت هوشمند را برای هر روز فراهم می‌کنند. گارمین همچنین یکپارچه سازی هوای بی سیم را با افزودن فرستنده Descent™ T1 ارائه می دهد. برای نظارت بر فشار مخزن، زمان باقیمانده هوا و مصرف هوا با برخی از رایانه های غواصی Descent جفت می شود.